İşletmelerde Verimlilik İçin Fark Yaratacak Tavsiyeler

Gönderildissertcelik28/02/20190 Yorum

 

Çalışanlar, bir işletmenin en önemli ve değerli kaynaklarıdır. Özellikle günümüzün rekabetçi ortamında, çalışanların yüksek verimlilik, etkinlik ve motivasyonla çalışmaları her zamankinden daha önemlidir. Ancak insanlar, makinelerin aksine, karmaşık varlıklardır ve verimliliği arttırmak söz konusu olduğunda devreye birbirinden farklı pek çok faktör girebilir.

 

 

İşte ofiste verimliliği arttırmak için atılabilecek basit ama etkinliği kanıtlanmış adımlardan birkaçı;

 

1. Ofisi Düzenli Tutun

En düzenli çalışanların masaları bile zaman zaman kağıtlar, atıştırmalık ambalajları, kırtasiye gereçleri gibi ufak dağınıklıklardan görünmeyecek hale gelebilir. İşletmelerde verimlilik söz konusu olduğunda çalışma istasyonlarının bir parça düzensiz olması çok da önemli değilmiş gibi görünse de, dağınıklık kısa sürede kalıcı hale gelebilen ve orta ve uzun vadede dikkat dağıtıcı etkisi katlanarak artan bir durumdur. Çalan her telefon, gelen anlık mesaj bildirimleri, yanıp sönen e-posta hatırlatıcısı, kağıt yığınları, karışık not kağıtları ve daha pek çok faktör kişileri yavaşlatır, zamanlarını ve enerjilerini boşa harcamalarına ve stres seviyelerinin yükselmesine neden olur.

Bu sorunun çözümü de elbette hem çalışanların, hem de işletme yönetiminin katkılarıyla çalışma alanlarının temiz, ferah ve düzenli tutuşmasından geçer. Her çalışma haftasının son gününün son yarım saatini her departmandan ve kademeden çalışanlar için ortak masa düzenleme zamanı olarak belirlemek, çözüme ulaşma yolunda atılacak en verimli ve teşvik edici adımlardan biridir. Ancak ofiste verimliliği arttırmak için yapılan temizlik ve düzenleme çalışmaları çalışanların masalarında kendilerine ait ufak, kişisel ve motive edici nesneler bulundurmalarına hiçbir zaman engel olmamalıdır.

 


 

2. Tüm Çalışanların Yeterince Mola Verdiklerinden Emin Olun

Geçmişte ofislerde çalışanların masalarından uzaklaşıp 10 ila 15 dakika kadar rahatlayabilecekleri zamanları gösteren mola çizelgeleri yer alırdı ve bu çizelgelerdeki zamanlamalar sıkı biçimde uygulanırdı. Günümüzde çalışan verimliliği için son derece önemli olan molalar daha esnek bir bakış açısıyla ele alınıyor. Pek çok iş yeri, işlerini sorunsuzca yerine getirdikleri sürece çalışanların ne zaman ve hangi süreyle mola verdiklerine müdahale etmemeyi tercih ediyor. Ancak, dijital dönüşüm çağının yoğun iş ortamında bu durum, kimi çalışanların günlerini hiç mola vermeden geçirmelerine neden olabiliyor.

Çalışma sürelerinin uzaması ilk bakışta verimliliği arttırıcı bir durummuş gibi görünse de, saatlerce ara vermeden çalışmak bunun tam tersi bir etkiye neden oluyor. DeskTime zaman takip uygulamasının yaptığı bir çalışma, 52 dakika çalıştıktan sonra 17 dakika mola veren çalışanların daha az mola verenlere göre %10 daha verimli olduklarını ortaya koyuyor. Kısacası, yeterince mola vermeyen çalışanlar iş gününün önemli bir kısmını potansiyellerinin altında bir verimlilikte çalışarak geçiriyorlar.

 


 

3. Başarıları Takdir Etmeye Zaman Ayırın

Kabul edelim ki, çalışma ortamınız ne kadar dinamik ve heyecan verici olursa olsun, uzun projeler üzerinde çalışmak zaman zaman yorucu ve yıpratıcı ve tekdüze hale gelebilir. Her gün birbirinin aynıymış gibi göründüğüne; her zaman harika işler çıkaran ürün geliştirme ekibiniz,  marka bilinirliği için canla başla çalışan pazarlama takımınız ve yeni eğitim materyalleri üretmeye bayılan İK departmanınız bile proje başlangıcındaki heves ve motivasyonlarını korumakta zorlanabilirler. Bu durumun hem çalışan, hem departman, hem de genel iş verimliliği üzerindeki uzun vadeli etkileri son derece olumsuz olabilir.

Bu gibi durumlarda ekipleri canlı tutmanın en etkili yollarından biri, tüm ilgili çalışanları, hatta şirket genelini projenin ilerleyişi konusunda düzenli olarak bilgilendirmektir. Süreç boyunca başarılarını her geçen gün biraz daha arttırdıklarını ve projelerini tamamlamaya giderek yaklaştıklarını onlara hatırlatmak, çalışanlarınızın ilgisini canlı tutmak ve çalışan verimliliğini arttırmak için atabileceğiniz en basit ama en kritik adımlardandır.